Haber Detayı
17 Nisan 2019 - Çarşamba 09:21 Bu haber 492 kez okundu
 
Bakan Albayrakʹtan kıdem tazminatı açıklaması
EKONOMİ Haberi
Bakan Albayrakʹtan kıdem tazminatı açıklaması

ABDʹye yaptığı ziyarette Başkan Donald Trumpʹla da sürpriz bir görüşme gerçekleştiren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ABD temaslarını değerlendirdi. Albayrak, IMF toplantılarında kota reformunun ele alındığını ve ekim ayındaki toplantılara kadar çalışmaların tamamlanmasına karar verildiğini söyledi.

 

ˮBUGÜNE KADARKİ EN BAŞARILI ZİYARETˮ

Türkiye-ABD ilişkileri konusunda, demir-çelik ürünlerine uygulanan ek vergiler ile Halk Bankası konularının ele alındığını anlatan Albayrak, yatırımcılarla yaptığı toplantılara değinerek ziyaretini, ˮBugüne kadarkilerin en başarılısıˮ olarak nitelendirdi. Türkiye ekonomisinin son 6 aylık performansının ciddi bir takdir gördüğünü anlatan Albayrak, yılın ilk çeyreğinde Türkiyeʹnin teknik resesyondan çıktığını gösteren veriler olduğunu söyledi.

 

ˮENFLASYON HEDEFİN ALTINDA KALACAKˮ

ˮZor bir dönemi minimum hasarla atlattıkˮ diyen, en kötü dönemin geride kaldığını vurgulayan Albayrak, yıl sonu enflasyonunun, yüzde 15,9 oranındaki hedefin altında kalacağını belirtti.

 

ˮİSTANBUL SEÇİMLERİ PİYASA TARAFINDAN SATIN ALINDIˮ

Albayrak, görüşmelerinde İstanbul seçimleriyle ilgili sorularla karşılaşıp karşılaşmadığına yönelik sorular karşısında, resmi görüşmelerde konunun gündeme gelmediğini belirtti. Bazı yatırımcıların bu konuda sorular sorduğunu anlatan Albayrak, ˮIstanbul seçimleri ne olursa olsun piyasa tarafından satın alındı“ dedi.

 

ˮSEÇİMİN TEKRARI YATIRIMLAR İÇİN FARK OLUŞTURMAZˮ

Albayrak, ˮSeçim tekrarlanırsa yatırımcı tepkisi ne olur?ˮ sorusuna, ˮYatırımların artması veya kesilmesi açısından bir fark oluşturmazˮ yanıtını verdi. İstanbul seçimleriyle ilgili spekülatif yorumlar olduğuna dikkat çeken Albayrak, ˮKaybederse vermeyecek deniyor. Ankaraʹyı kim kazandı ve şu an kim yönetiyor. Vermediler miˮ diye konuştu.

 

KIDEM TAZMİNATI

Albayrak, yeni ekonomi paketinin en çok tartışılan başlığı olan kıdem tazminatı konusunda da şunları söyledi: ˮVerilen mesajların doğru okunması lazım. Tüm paydaşların mutabakatıyla bir süreç işleyecek. Daha ortada bir şey yok. Kıdem tazminatı çok sorunlu bir alan. İşçi, işveren, sendika mutsuz. Öyle bir formül üreteceğiz ki tüm paydaşlar mutlu olacak. Sabırlı olalım. Tüm paydaşlarla adım atılacak.ˮ

Kaynak: (türkiye gazetesi) - Türkiye gazetesi Editör:
Etiketler: Bakan, Albayrakʹtan, kıdem, tazminatı, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı