Haber Detayı
11 Mart 2019 - Pazartesi 10:52 Bu haber 300 kez okundu
 
Devlet desteği ile kendi işinin patronu oldu
EKONOMİ Haberi
Devlet desteği ile kendi işinin patronu oldu

Denizliʹnin Buldan ilçesinde Neşe Ünlü (27), eşinin eline bakmamak ve aile ekonomisine katkı sağlamak için devlet desteğiyle mantar üretim tesisi kurdu. Aylık 1 tonun üzerinde üretim yapan Ünlü, kendi ayakları üzerinde durmanın gurur verici olduğunu belirterek, ˮEşin eline değil, gözüne bakmak daha güzelˮ dedi. 30 BİN LİRA HİBE DESTEĞİ ALDI Kırsal Yenicekent Mahallesiʹnde yaşayan evli ve 2 çocuk annesi Neşe Ünlü, 2 yıl önce kendi ayakları üzerinde durmak amacıyla iş kurmak istedi. Eşi Emre Ünlüʹnün desteğini de alan Neşe Ünlü, Buldan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüʹne başvurarak yetkililerle görüştü. Lise mezunu Ünlü, Genç Çiftçi Projesiʹne katıldı. İstiridye mantarı üretimi yapmaya karar veren Ünlü, proje kapsamında 30 bin lira hibe desteği alarak üretim tesisini kurdu.

 

AYLIK 1 TON ÜRETİM KAPASİTESİNE ULAŞTI

Sabahları çocuklarını okula bıraktıktan sonra kurduğu tesisin yolunu tutan Ünlü, aylık 1 ton istiridye mantarı üretim kapasitesine ulaştı. Ayda 4 kez hasat yaptığı tesisindeki ürünlerini toptan ve perakende olarak satan Ünlü, çevresindeki kadınlara da rol model oldu.

 

ˮEVDE BOŞ BOŞ OTURMAK İSTEMİYORDUMˮ

Ev kadını olmak yerine kendi işinin patronu olmayı tercih ettiğini ifade eden Neşe Ünlü, ˮAilemin ekonomisine katkı sağlamak için bu işe başladım. Evde boş boş oturmak istemiyordum. Eşim de bana destek verdi. Kırsal bir mahallede yaşadığımız için yapabileceklerimiz belli. İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileriyle görüştüm. Onlar da bana yardımcı oldu. Yapabileceğim en uygun işin, mantar üretimi olduğuna karar verdim. Devletten aldığım destekle de tesisimi kurdumˮ dedi.

 

ˮYAPTIĞIM İŞ BANA GURUR VERİYORˮ

Kadınların kendilerine güvenmesi gerektiğini vurgulayan Ünlü, ˮEşe bağlı olmak bizim ilk kuralımız, ama eşin eline değil, gözüne bakmak daha güzel. Eşim bana destek oldu. Başarılı olduğumu düşünüyorum. Artık yapabileceklerimi de gördü. Yaptığım iş bana gurur veriyor. Kadınlar yapabilir miyim diye tereddüt yaşamasın. Kendilerine güvensinler. Cesaretli olsunlar. Cesaret bu işin olmazsa olmazıˮ diye konuştu.

 

KİLOSUNU 15 LİRADAN SATIYOR

İstiridye mantarının geniş yapraklı bir mantar türü olduğunu, kilosunun 15 liradan alıcı bulduğunu belirten Ünlü, ˮSabah çocuklarımı okula gönderiyorum. Daha sonra ise mantarlarla ilgileniyorum. Havanın durumuna göre ısısını ve nemini ayarlıyorum. Haftada bir kez hasat yapıyoruz. Aylık 1 ton üretimim var. İstiridye mantarı geniş yapraklı bir mantardır. Çevremizdeki insanlar, bizim sayemizde istiridye mantarını artık tanıyor. Bu iş hakkında fikir sahibi olmak isteyenler gelip bizimle görüşüyor, fikir sahibi oluyorˮ dedi. Kaynak: DHA

Kaynak: Editör:
Etiketler: Devlet, desteği, ile, kendi, işinin, patronu, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı