Haber Detayı
18 Nisan 2019 - Perşembe 12:55 Bu haber 1130 kez okundu
 
GMKA Balıkesir Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Candan ŞAHİN Değerli Yazıları İle Haber Stk 'da
YAŞAM Haberi
GMKA  Balıkesir Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Candan ŞAHİN Değerli Yazıları İle Haber Stk 'da

Balıkesir yıllardır büyük ve gelişmiş şehirlerin arasında kalmışlığı nedeniyle beklenen ivmeyi yakalayamamasının benzerini kendi içinde de yaşıyor. Bu ne demek? Balıkesir denince bir kesimin aklına Türkiye’yi doyuran şehir sloganıyla tarım ve hayvancılık sektöründe gelişme kaydetmiş bir il gelirken bir başka kesim kentin turizm ile anılmasının daha doğru olacağını savunuyor, bir başka zümre Bandırma gibi aksları, gelişmiş limanları, organize sanayi bölgeleri ile şehrin sanayi şehri olmasının daha doğru olacağını söylüyor.Yani haritadaki büyüklükler arasında da, öncü sektörler arasında da sıkışmışlık atalet olarak karşımıza çıkıyor.
 
Balıkesir’i daha niş ürünlerle de ananlar yok değil. Kimine göre Balıkesir bir zeytinyağı cenneti kimine göre ülkemizde iç turizmin başladığı ilk yer, termal kaynaklarıyla zengin ve Türkiye’nin ilk kaplıca şehirlerinden, peynir diyarı, kolonyanın başkenti… 
 
 
Zihinlerdeki bu kadar bölünmüşlük karar vericilerin belli bir katma değerde uzlaşmasını önlüyor elbette ama bence bu bir dezavantaj değil avantaj. Üstelik de 14583 kilometrekare gibi devasa bir büyüklüğe sahip, 2 denize kıyısı olan, lojistik açıdan İstanbul-İzmir aksının orta noktasında yer alan, geniş ve verimli topraklara sahip, tarım ve hayvancılıkta deneyimli, hemen her ilçesinde termal kaynak olan ilin bu ögelerle her alanda ilk beşte olması ve kafalarda karışıklık yaratması normal değil mi?  
Bu bölünmüşlüğü daha yakın geçmişte negatif bir özelliğimiz gibi görürken şimdilerde şehir görülmemiş bir birlikteliklik, hareketlilik yaşamaya başladı ve biz buna kabuğu kırma vakti diyoruz.
 
 
Yukarıda yazdığımız tüm güçlü yönler, öncü kurumların önderliğinde, sivil toplum kuruluşlarının ve özel sektörün de görüşü alınarak hazırlanacak yol haritaları ile sistematik bir şekilde ele alınmalı ve gelişme fırsatı gerçeğe dönüştürülmelidir. Tüm bunlar yapılırken şehir kimliğine uygun olarak, şehirdeki insanlarının deneyim ve beklentileri göz önünde bulundurularak hareket edilmeli kalkınma, çevreye ve yaşama saygılı olarak sağlanmalıdır.
 
Bölgesel kalkınma uzmanı olarak bu ilk yazımda ele aldığım konularda hangi unsurlar dikkate alınarak nasıl bir gelişme planı yapılmalıdır, nelere odaklanılmalıdır konusunu sektörler bazında bölerek her bir yazı dizisinde anlatmaya çalışacağım.
 
 
 
                                                                                                  Candan Şahin 
 
                                                                           GMKA  Balıkesir Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü
 
Kaynak: Editör:
Etiketler: GMKA, , Balıkesir, Yatırım, Destek, Ofisi, Koordinatörü, Candan, ŞAHİN, Değerli, Yazıları, İle, Haber, Stk, 'da,
Yorumlar
Haber Yazılımı