Haber Detayı
10 Nisan 2019 - Çarşamba 11:30 Bu haber 395 kez okundu
 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak reform paketini açıklıyor
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Programı (YEP) kapsamında ortaya konulan hedefler doğrultusunda hayata geçirilecek reform paketini açıklıyor. Albayrak, İlk adımımız kamu bankalarımızın sermayelerini güçlendirmek için olacak. Reform alanlarının başında finansal sektörün geldiğini belirten Albayrak, "Finansal sektör altındaki ilk alanımız bankacılık sektörü olacak." dedi.
EKONOMİ Haberi
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak reform paketini açıklıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Dolmabahçe Cumhurbaşkanlığı Çalışma Ofisi'nde, Yeni Ekonomi Programı (YEP) kapsamında ortaya konulan hedefler doğrultusunda hayata geçirilecek olan 'Yeni Reform Paketi'ni açıklıyor.

Bakan Albayrak'ın açıklamalarından satır başları:

Ekonomi politikalarımız açısından önemli bir gündem için buradayız. Sözlerimin hemen başında birazdan açıklayacağımız paketin ülkemiz için hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum.

Ağustos ayından bugüne kadar STK'ların katkı ve raporlarını alarak paketi hazırladık.

İzleyeceğimiz politikaları şeffaf biçimde kamuoyu ile paylaşacağımızı söyledik.


Sadece 2019 yılında hayata geçirmeyi taahhüt ettiğimiz düzenlemeleri ve adımları paylaşacağız. Gelecek yıl atılacak adımların paylaşımı seneye yapılacak.2019'da hayata geçireceğimiz adımları açıklayacağız.

Türkiye'nin önünde seçimsiz 4,5 yıllık bir dönem var ve gündem artık ekonomi.Reform süreci önümüzdeki 4,5 yıl boyunca devam edecek

Reformların başında finansal sektör geliyor, onun altındaki de ilk başlık bankacılık sektörü olacak.

İlk adımımız kamu bankalarımızın sermayelerini güçlendirmek için olacak.

Özel bankaların ihtiyaç halinde hazır tuttukları yeniden sermayelendirme planları çerçevesinde sermayeleri artırılacak.


Borç yeniden yapılandırmalarını ve icra-iflas işlemlerini daha hızlı ve etkin hale getirmek için yeni bir yasal ve kurumsal çerçeve oluşturulacak.Dengelenme süreci boyunca temettü dağıtmak ve yöneticilere ayrılan nakdi prim ödemeleri sonlandırılacak.

Bireysel emeklilik sistemi yeniden yapılandırılacak. Vatandaşlarımız emekli olunca nasıl geçinirim kaygısı olmayacak.

BES ve Kıdem tazminatının yapılandırılması tüm paydaşların katılımıyla kıdem tazminatı reformunu hayata geçireceğiz. Kıdem tazminatı fonu ile BES'in entegrasyonu planlanıyor. Yeni yapıyla birlikte 5 yılda sistemde biriken fonların milli gelirin yüzde 10'unun üstüne çıkacağını öngörüyoruz.

Finansal sektörün daha sağlıklı işleyişini sağlamak için reel sektör alanında bazı adımlar atacağız.

Bir diğer adım enfasyon konusu. Enflasyondaki en önemli sorunların başında gıda geliyor.Gıda enflasyonu ile mücadele için en önemli yapısal reformumuz Tarımda Milli Birlik Projesi olacak.

Taze meyve sebze pazarında dengeleyici unsur olması amacıyla Tarım Kredi Kooperatifi ortaklığıyla Sera AŞ kurulacak. İlk etapta 2 bin hektar sera inşa edilecek. Hal yasası ve gıda regülasyonuyla üretici ve kooperatiflerin hal içindeki payı artırılacak. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hazine, ve, Maliye, Bakanı, Berat, Albayrak, reform, paketini, açıklıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı