Haber Detayı
09 Temmuz 2019 - Salı 15:44 Bu haber 279 kez okundu
 
Hükümet kamu işçilerine zam teklifi belli oldu
GÜNDEM Haberi
Hükümet kamu işçilerine zam teklifi belli oldu

Hükümetin bu toplantıda, Türk-İşʹin tüm kamu işçilerine seyyanen brüt 300 lira zam, ilk altı ay yüzde 15, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylarda enflasyon artı 3 puan refah payı talebine karşı zam teklifini sunması bekleniyor. Karayolları, demiryolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları ve elektrik üretim santralleri başta olmak üzere kamudaki yaklaşık 200 bin işçiyi ilgilendiren Toplu İş Sözleşmelerinin yürürlük sürelerinin dolması üzerine hükümet ve Türk-İş, yeni sözleşme için geçen hafta masaya oturmuştu.

 

TARAFLAR İKİNCİ KEZ BİR ARAYA GELECEK

Tarafların Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ev sahipliğinde bugün saat 15.00ʹte ikinci kez bir araya geleceği öğrenilirken, toplantıda hükümetin, Türk-İşʹin talebine karşı zam teklifini sunması bekleniyor. Teklifin ardından taraflar arasında görüşmeler zam oranı üzerinden yürütülecek. Kamu işçileriyle ilgili söz konusu Toplu İş Sözleşmeleri, memurların toplu sözleşmesi başta olmak üzere özel sektörde imzalanacak toplu sözleşmelerin çerçevelerini de belirlemesi açısından da önem taşıyor.

 

TÜRK-İŞ EN DÜŞÜK İŞÇİ ÜCRETİNİN BRÜT 3500 TL OLMASINI TALEP ETTİ

Hükümet ve Türk-İş yetkilileri arasındaki ilk görüşmede Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesiʹne dair taleplerini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçukʹa sunmuştu.  Türk-İşʹin, tüm kamu işçilerine seyyanen brüt 300 lira zam, ilk altı ay yüzde 15, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylarda enflasyon artı 3 puan refah payını içeren talebine karşılık Bakan Selçuk ˮİnşallah uzlaşıyla kamuda çalışan işçilerimizin mali haklarını, imkanlar çerçevesinde düzenleyerek nihai bir sonuca ulaştıracağızˮ değerlendirmesinde bulunmuştu. Kaynak: AA

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hükümet, kamu, işçilerine, zam, teklifi, belli, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı