Haber Detayı
14 Mayıs 2019 - Salı 10:27 Bu haber 405 kez okundu
 
Kadınları kandırıp fuhuş ve organ ticaretine zorluyorlardı... Çöpçatan çetesine darbe!
DÜNYA Haberi
Kadınları kandırıp fuhuş ve organ ticaretine zorluyorlardı... Çöpçatan çetesine darbe!

Pakistan medyasında yer alan haberlerde, Çinlilerden oluşan çöpçatan çetesinin, Çinli Hristiyan erkekleri çoğunlukla düşük gelirli Pakistanlı  Hristiyan kadınlarla tanıştırıp evlendirdiği ya da sahte evliliklerle kandırdığı  iddia edildi. Evlenerek Çinʹe giden Pakistanlı kadınların kötü muamele, fuhuşa  zorlanma ve organlarının satılması gibi iddialarla Pakistanʹa geri dönmeleri  üzerine Federal Soruşturma Bürosu (FIA) tarafından başlatılan operasyonlar  sonucunda Lahor, İslamabad, Faysalabad ve Ravalpindiʹde yakalanıp gözaltına  alınan 11 Çinli tutuklandı. Yerel medyanın ulaştığı istihbarat raporuna göre, kadınlar sahte  evliliklerle kandırılıp Çinʹe götürüldükten sonra burada fuhuş ya da organ  ticaretine zorlanıyor. Raporda yer alan diğer bir iddiaya göre Pakistanlı kadınlar 1,8 milyon  ile 3,5 milyon Pakistan rupisi (78 bin ile 150 bin lira) gibi ücretleri ödeyen  Çinlilerle tanıştırılıyor.

 

FAKİR MAHALLELERDE GEZİYORLAR

Çetenin anlaştığı Pakistanlı kişiler, fakir kadınları Çinlilerle  evlenme konusunda ikna ediyor ve bu kadınların listesini çıkarıyor. İkna olan  kadınlara çetenin Çinʹdeki elemanları tarafından evlenmek isteyen erkeklerin  fotoğrafları gönderiliyor. Kadın, fotoğraftaki kişiyle evlenmeyi kabul ederse Çinli çeteye yardım  eden Pakistanlılar 50 bin ile 70 bin Pakistan rupisi (2 ile 3 bin lira) arasında  para alıyor. Pakistanlı kadınlarla evlenmek için Pakistanʹa gelen Çinli erkek ise  burada ayarlanmış evlerde kalıyor ve tüm düğün masraflarını ödüyor. Çetenin, Pakistanın fakir Hristiyan mahallelerinde de gezerek Çinʹde  sadece Budistlerin değil Hristiyanların yaşadığını anlattığı da iddia edildi. Çetenin, bazı Çinli erkekleri de Müslüman olduğu yalanıyla kadınlarla  tanıştırıp Müslüman kadınları da tuzağa düşürdüğü ifade ediliyor. Çete tarafından Çinli erkeklerle evlendirilen kadınların sayısının  yaklaşık 90 olduğu ve bu kadınların bir kısmının Çinʹde fuhuşa zorlandıklarını,  şiddet gördüklerini ve organlarının satılması tehlikesi ile karşı karşıya  bırakıldığını belirten FIA, çetenin kadınların ailelerini de tehdit ettiğini,  ˮÇete üyeleri, eşinden ayrılıp Pakistanʹa dönen bir kadın için 2 milyon Pakistan  rupisi (86 bin lira) ödediklerini ve bu paranın kadının babası tarafından geri  ödenmesi gerektiğini söyledi. Çete, ödeyemiyorlarsa kadının fuhuş yapması ya da  organını satmasını istedi.ˮ ifadeleriyle açıkladı.

 

ÇİNʹDEN DESTEK AÇIKLAMASI

Pakistanʹda Çinlilerin gözaltına alınıp tutuklanması konusunda Çinʹin  İslamabad Büyükelçiliğinden de yazılı bir açıklama yapıldı. Çinʹde uluslararası evlilik işi yapılmasının yasak olduğu belirtilen  açıklamada, ˮÇinʹde uluslararası evlilik işi yapılması ve bu işlerden kar  edilmesi ile organ ticareti yasaktır. Çinliler de illegal çöpçatan çetelerinin  Pakistanlılar kadar kurbanıdır. Bu suçlara bulaşanlar yasalarda öngörülen şekilde  cezalarını çekmelidir.ˮ ifadeleri yer aldı. Büyükelçiliğin, Pakistanʹın Çinlilere karşı yürüttüğü operasyonlarla  ilgili ciddi kanıtların kendilerine de sunulmasını istediği kaydedilen  açıklamada, ˮÇin, Pakistanʹın yasadışı çöpçatan çetelerine karşı yürüttüğü  operasyonları desteklemektedir. Umarız bu iddialar sağlam temellere dayanıyordur.  Çin-Pakistan ilişkilerine karşı kamuoyunun yanlış yönlendirmelere ve  bilgilendirmelere prim vermeyeceğine inanıyoruz.ˮ denildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kadınları, kandırıp, fuhuş, ve, organ, ticaretine, zorluyorlardı..., Çöpçatan, çetesine, darbe!,
Yorumlar
Haber Yazılımı