Haber Detayı
24 Eylül 2018 - Pazartesi 11:35 Bu haber 2626 kez okundu
 
Seyahatname ; Adatepe Köyü
YAŞAM Haberi
Seyahatname ; Adatepe Köyü

Edremit Körfezi’ne bakan bir tepeye kurulmuş çok eski bir köy olan Adatepe, doğal sit alanı içerisinde yer aldığından ülkemizin en iyi korunmuş köylerinden biri, tabi ki en güzellerinden. Çanakkale’den gelirken Ayvacık’ı geçip, uçsuz bucaksız gibi görünen zeytin ağaçlarının arasında ulaştığınız Adatepe, güzel ve dingin.

 

 

 

Tarihi taş evlerinin arasında dolaştıktan sonra, meydandaki asırlık çınar altındaki kahvelerde oturup; yemyeşil doğanın, bol oksijenin, lezzetli yemeklerin keyfini çıkaracağınız bir yer. Anlayacağınız doğa güzel, doku güzel, tarihi güzel, atmosferi güzel bir köy burası. Güler yüzlü insanı, doğal ürünleri ve şık otelleriyle Adatepe, hemen hemen her mevsim ziyaretçi ağırlayan, huzurun ve dinginliğin sarıp sarmaladığı nadide bir yer.

 

Hemen yanı başında bulunan Zeus Altarı’nın varlığı ile çok eski zamanlardan bu yana insan yerleşimine sahne olan Adatepe’nin tarihi antik çağlara dek uzanıyor. Ünlü ozan Homeros’un ‘İlyada’ destanında ‘Gargaros’ olarak adlandırılan tarihi köy, Truva, Pers, Atina, Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinin izlerini taşıyor. Adatepe, Homeros’un İlyada Destanı’nda şöyle anlatılıyor:

Ama o Zeus’u da görüyordu
çok pınarlı İda’nın en yüksek doruğunda,
görünce de korku kaplıyordu yüreğini.
Hera dosdoğru yürüdü Gargaros doruğuna,
İda’nın en yüksek tepesiydi bu.

Köydeki Türk yerleşiminin ise ilk olarak Selçuklu döneminde Orta Anadolu’dan gelen Türklerle başladığı biliniyor. Midilli Adası’ndan 19. yüzyılda getirilen Rumlar, 1924 Nüfus Mübadelesine kadar Türklerle bir arada yaşamış. Rumların Yunanistan’a gitmesiyle Midilli ve Girit’ten getirilen Türkler yerleştirilmiş

.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Seyahatname, ;, Adatepe, Köyü,
Yorumlar
Haber Yazılımı