Haber Detayı
15 Nisan 2019 - Pazartesi 09:36 Bu haber 330 kez okundu
 
THY, İstanbul Havalimanıʹnda 1 milyon yolcuya ulaşıyor
EKONOMİ Haberi
THY, İstanbul Havalimanıʹnda 1 milyon yolcuya ulaşıyor

Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi, büyük göç sonrası yeni merkezleri olan İstanbul Havalimanıʹnda ağırladıkları yolcu sayısını açıkladı. Ekşiʹnin verdiği bilgiye göre THY bugün ile beraber İstanbul Havalimanı’nda 1 milyon yolcuyu aşacak. Türk Hava Yolları, İstanbul Havalimanıʹna tarihi taşınma sonrası ilk uçuşu yaptığı 6 Nisan saat 14:00ʹdan bugün de dahil yeni evinde toplam 1 milyondan fazla yolcu ağırlayacak. Konuyla ilgili Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi, ˮİstanbul Havalimanıʹnda 1 Milyona doğru. Büyük taşınmanın yapıldığı Cumartesi gününden itibaren THY olarak iniş-kalkış 4 bin 862 seferde toplam 841 bin 915 yolcu taşıdık. Bugünkü yolcularımız ile 1 milyonu aşacağız. Güzel gidiyor; daha da güzel olacakˮ açıklamasını yaptı. 

 

AVRUPALI TURİSTİN TÜRKİYEʹYE İLGİSİ THY YOLCU SAYISINA DA YANSIDI

Bu arada Avrupalı turistlerin Türkiyeʹye ilgisinde artışın devam etmesi Türk Hava Yollarına da olumlu yansıması oldu.Avrupaʹdan gelen turist sayısı ilk 2 ayda yüzde 17.3 artarak 1.2 milyona yükseldi. Avrupalıların toplam turist içindeki payının yüzde 37ʹyi geçmesi THYʹnin bu pazarda önemli bir yolcu potansiyeline ulaşmasına yol açtı. Avrupa pazarında 2018 yılı toplamında bir önceki yıla göre yüzde 12,3 artışla 22 milyon 707 bin yolcu taşıyan THY bu pazarda önemli yolcu talebi almaya devam ediyor.

 

3 AYDA TAŞIDIĞI YOLCU SAYISI 5 MİLYONA YAKLAŞTI

43 ülkede 114 şehre uçtuğu Avrupaʹda THY, bu yılın Ocak-Mart döneminde bu hatlarda yüzde 5,2 artışla 4 milyon 949 bin 822 bin yolcu taşıdı.Avrupa pazarında yolcu doluluk oranları ise yüzde 75,1 oldu.THY aralarında Fransaʹnın Nantes, Finlandiyaʹdan Rovaniemi ve İspanyaʹdan La Corunaʹnın da olduğu 7 kente daha uçacak. Türk Hava Yolları 335 (yolcu ve kargo) uçaklık filosu ile 258 uluslararası, 49 yurtiçi olmak üzere 307 nokta ile dünyanın en çok ülkesi ve uluslararası destinasyonuna uçan havayolu şirketi.  

Kaynak: (türkiye gazetesi) - Türkiye gazetesi Editör:
Etiketler: THY,, İstanbul, Havalimanıʹnda, 1, milyon, yolcuya, ulaşıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı