Haber Detayı
10 Temmuz 2019 - Çarşamba 15:07 Bu haber 536 kez okundu
 
Türkiyeʹnin en büyük ikinci biyokütle santralinin tercihi Siemens oldu
GÜNDEM Haberi
Türkiyeʹnin en büyük ikinci biyokütle santralinin tercihi Siemens oldu

Oltan Köleoğlu Enerjiʹnin yatırımcısı olduğu ve Mimsan Endüstri Kazanları AŞʹnin taahhüt sorumluluğunu üstlendiği Samsun Çarşamba Biyokütle Enerji Santraliʹnde (BES) Siemensʹin 27MWe gücündeki SST-300 buhar türbinleri için sözleşme imzalandı. Tesis, yılda 250 bin ton zirai ve ormansal atık bertaraf edecek ve yaklaşık 200 milyon kWh yenilenebilir elektrik enerjisi üretecek. Siemens, bu sayede ‘sıfır atıkʹ ve ‘yerli enerjiʹ alanlarında ülkemizin enerji politikasına ciddi katkı sağlayacak. Samsun Çarşamba BESʹin Ağustos 2020ʹde devreye girmesi planlanıyor.  Öte yandan aynı grubun yakın zamanda devreye alınacak bir diğer büyük yatırımı olan 27MWʹlık Afyon Eber BES projesinde de yine Siemens SST-300 Buhar Türbini tercih edilmişti. Siemensʹin 2018 yılında dahil olduğu projede, türbin montaj faaliyetlerinde artık son aşamaya gelindi. Her iki santral, Siemens buhar türbinleriyle elektrik üretmeye başladığında, Türkiyeʹnin en büyük ikinci biyokütle santrali unvanını paylaşacak. Siemensʹin Türkiyeʹde imzaladığı 9 ayrı biyokütle santralinde toplam kurulu güç yaklaşık olarak 80MWʹa ulaştı. 

TÜRKİYEʹDEKİ MÜHENDİS KADROSUYLA YÖNETECEK

Türkiyeʹdeki mühendis kadrosuyla yönetecek  Samsun Çarşamba BES projesinde 27MW çıkış gücünde Kondenserli Buhar Türbini, yardımcı ekipmanlar ve türbin kontrol sistemi sağlayacak olan Siemens; montaj ve devreye alma süreçlerini de Türkiyeʹdeki mühendis kadrosuyla yönetecek. Proje kapsamına göre çeşitli finansman modelleri sunabilen Siemens, Samsun Çarşamba BES projesinde leasing çözümü sağladı. Uygun ödeme koşulları ile proje nakit akışına olumlu katkı sağlayan finansal kiralama çözümü, günlerle ifade edilebilecek kısa onay süresi ile biyokütle projelerinin yaşadığı termin sorunlarının aşılmasında ciddi destek sağlıyor.  Türkiyeʹde kurulu, deneyimli bir servis organizasyonu olması; işletme güvenilirliği açısından Siemensʹi ön plana çıkartıyor. Her iki santral devreye alındıktan sonra, türbinin kesintisiz çalışması için uygun bakım ve servis hizmetleri de Siemens tarafından sağlanabilecek. Endüstriyel buhar türbinlerinde küresel pazarda da önde gelen şirketin ‘ekonomik işletmeʹ yaklaşımıyla tasarladığı, hızlı devreye girme özelliğine sahip endüstriyel buhar türbinleri, yüksek verimlilik sunuyor.

Hem kondenserli hem de karşı-basınçlı uygulamalarda kullanılabilen Buhar Türbinleri, kimya-petrokimya, madencilik, kâğıt ve demir-çelik sektörlerinin yanı sıra atıktan enerji üretiminde ve deniz suyu arıtma tesislerinde de esnek çözümler sunuyor. Kompakt tasarımı sayesinde kurulum için minimum alan gereksinimine ihtiyaç duyan markanın Buhar Türbinleri, uzaktan erişim ve kontrol imkânı ile operasyonları kayda değer ölçüde kolaylaştırıyor.   Kaynak: İHA

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiyeʹnin, en, büyük, ikinci, biyokütle, santralinin, tercihi, Siemens, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı