Haber Detayı
09 Temmuz 2019 - Salı 18:21 Bu haber 1786 kez okundu
 
Umudumuz Kültür!
STK HABERLERİ Haberi
Umudumuz Kültür!

Dışarıdaki ilk buluşmamızdı. Üst  sokaktaki  pastane henüz kapanmamıştı. Küçük mermer masaya oturduk. Elinde el yazısıyla yazılmış, bazı yerleri karalanmış bazı satırlarından sağa sola oklar çizilmiş bir tomar kağıt vardı. İlk sayısını çıkaracağımız “Yeküv’den haberler” bülteni üzerine konuşacaktık.

Henüz söze başlamadan garson ikimize de birer menü uzattı.

- Ben bir Nescafe alayım ama sen lütfen bir tatlı...

Deyince  niyetini anladım ve “Lütfen siz buyurun...Bugün ben ısmarlayacağım...” diye Nescafesinin yanına bir şeyler alması için ısrar ettim.

“Buluşmayı ben teklif ettim, ben ikram edeceğim” dedi nazikçe.

O anda kulaklarımın yandığını hissettim. Bendeniz karşımda yaşıtım biri veya yakın bir arkadaşım varmış gibi “ısmarlayayım” diyorum, gönüllülük öğretmenim ise her zamanki zarafetiyle “ikram edeyim” diyor. Böylece tek sözcüklük ilk dersimi almış oldum. Boş bulunmayacaksın, söz söylerken önce o sözü tartacaksın... Sonraları pek çok çalışmada bir arada olduk ve kendisinden buna benzer çok şey öğrendim. YEKÜV’de çalıştığım süre içinde öyle gönüllülük öğretmenlerim oldu ki eğitimin ancak kültürle kesiştiğinde bir anlamı olacağına inancım iyice perçinlendi. Eğitim ve kültürün bir arada olmadığı yerde nezaketin , saygının, ortak yaşama bilincinin yeşermeyeceğine inandım. Bir ortamda kültürden zengin bir eğitimin varlığı hissediliyorsa, insan hakları, çevre bilinci, uzlaşma kültürü, dayanışma kültürü, iletişim becerisi gibi yaşam kalitesini arttıran tüm unsurlar da hissedilmekteydi. YEKÜV bu bakış  açısıyla “eğitim ve kültür”ü  birlikte değerlendiriyor, bursiyerlerine kültürel ve sosyal anlamda da desteklerini sürdürüyor.

Bu görüşü benimsedikçe ben de günden güne heybemin eksik parçalarını doldurur oldum YEKÜV’le ve YEKÜV’de geliştirdim uyuyan iyi hasletlerimi...

Kültür eksikliği yoksullukla kol kola geziyor zannedilebilir ama asıl ortağının yoksulluk değil yoksunluk olduğunu düşünüyorum. Anadolu kültürünün güzelliklerini doyasıya yaşadığımızı günleri anımsayınca yoksunluğun yoksullukla ilintili dahi olmadığı sonucuna varıyorum.

Yoksunluğun  dolaştığı yerlerde, yaş almış  bir erkeksen, kabadayı ağzıyla “Dayı...” diye hitap edilirsin, taksiye biner binmez korkudan “Yüz lira bozuğunuz bulunur mu?” diye sorar küstah bir tonlamayla “Bakarız...” yanıtı alırsın. Yaya geçidinde kendine duran arabaya minnet duyarak koşa koşa geçersin karşıya.

Küçüksen büyüğünün canı istediğinde dinlenir; istemediğinde itelenir susturulursun, gençsen şayet sürekli birilerinden hayat dersi dinler ama çelişkilerle dolu iyilik, doğruluk tanımlarından aklın karışık bir halde gezinirsin, engelliysen çoğu zaman düşünülmezsin bile, kadınsan şiddet görür küfür işitirsin, eğer bir hayvansan araba altında kalmasam ya da bu gece havai fişek atılmasa da korkudan tir tir titremesem diye dua edersin, diyelim insansın “Bugün de kazasız belasız, sağ salim eve girdim ya...” diye şükredersin.

Yoksunlukla ciddi anlamda ve topyekün mücadele etmeliyiz ki umudumuz nefes alsın!

Kültürden, eğitimden ve sevgiden mahrum kalmayacağımız günlere...

Sağlıcakla kalın.

Saygılarımla

Işın Özdemir 

YEKÜV Başkanı

444 28 39 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Umudumuz, Kültür!,
Yorumlar
Haber Yazılımı