Yazı Detayı
19 Nisan 2019 - Cuma 11:37 Bu yazı 280 kez okundu
 
Evini Rasathaneye Çevirdi
Kadir SÜTÇÜ
www.kadirsutcu.com
 
 

4   EVİNİ RASATHANEYE ÇEVİRDİ         17.08.2008

Türkiye’nin ilk sivil rasathanesinin sahibi Kadir Sütçü, karıncaların depremi önceden algıladığını ve onları izleyerek şiddetinin belirlenebileceğini iddia ediyor.

EVDE 24 YUVA
Karıncaların depremi önceden haber verdiğini söyleyen Kadir Sütçü, evinde oluşturduğu 24 yuvada günlük gözlemler yapıyor.
Kandilli’yle Marmara Denizi’nden komşu olan Türkiye’nin ilk sivil rasathanesinin sahibi Kadir Sütçü, deprem uzmanları ile amansız bir mücadele veriyor...
Telefonla küs olduğumuz anlardan biri... Ama nasıl ısrarcı, adeta yırtınıyor! İş arasında çalan telefonlardan oldum olası haz etmem. Açsam mı açmasam mı Nereye açmıyorsun? Yurttan sesler korosu gibi bağırıyor. Elim ahizeye uzanıyor... Alooo!
- Beyefendi! Dün aradım bana inanmadınız. Bakın deprem oldu!
- Af edersiniz kimi aradınız?
- Siz gazeteci değil misiniz? Halkı bilgilendirme mesuliyetiniz yok mu? İnternetten Kandilli’nin sayfasına girin bakın, işte deprem oldu!” Buna benzer telefonlara alışığız, eli mahkum muhatap olacağız. Kimi arayıp, “yabancı istihbarat örgütleri beynime çip yerleştirdi, takip ediliyorum” der, kimi de “bırakın beni petrol bulayım” diye sallar. Burayı patent enstitüsü mü sanıyorlar bilmem, define bulanların gıkı çıkmıyor ama... Karşımızdakini incitmemeye özen gösteriyoruz. Bazılarına Bakırköy’ün, bazılarına da TÜBİTAK’ın numarasını verip vedalaşıyoruz... Ancak telefondaki sesin sahibi iki kategoriye de oturmuyor. Sitemleri sineye çekip, mevzuya giriyoruz.
ÖĞRETMENİN FENDİ...
Adı Kadir Sütçü...
Eğitim Fakültesi İngilizce Bölümü ve Ziraat Fakültesi’nden mezunmuş. Öğretmenlik yapıyor. Kararlaştırdığımız saatte Baltalimanı’ndaki tek katlı evinin bahçe kapısındayım. Ben öyle fanuslar içinde özenle korunan karıncalar falan göreceğim umuduyla “şunlara bir baksak” diyorum. Kadir Bey gayet sakin... “Bir soluklan hele” diyor, “Acelen ne? Bak bir iki tanesi tura çıkmış geziyor. Çay içelim yatak odasında, banyoda, şu koltuğun arkasında mutfağın köşesinde evin içinde muhtelif yerlerde 12 yuva mevcut, 12 de bahçede, hepsini görürsün, kaçmıyor ya.” Başlıyor anlatmaya: “17 Ağustos depreminde Alanya’daydım. Depremin etkisini İstanbul’a dönerken yolda gördüklerimle hissettim. Fakat 11 Kasım 1999 günü bahçemdeki erik ağacını karıncaların, petekten kaçan arıların ağaçlara sardığı gibi sarmış olduğunu gördüm. Ziraat Fakültesi mezunu olduğumdan dolayı da bu durumu sıra dışı bir davranış olarak değerlendirdim. Ertesi gün 12 Kasım’da Düzce depremi oldu. İstanbul sallandı. O tarihten itibaren karıncaları izlemeye aldım.”
Türkiye’de gitmediği uzman, çalmadığı kapı kalmadığından lakin her kapı bir öncekine göre daha gürültülü bir şekilde suratına kapandığından bahsediyor... Hasılı İngilizce bilmenin avantajını kullanıp internet üzerinden yabancı sitelere ulaşıyor, aradığını da buluyor. Bu arada karıncalarla ilgili bilgiler topluyor. Netice de karınca kolonileri kurmadan gözlemenin sağlıklı olmayacağına kanaat edip işe koyuluyor. Bir, iki, üç derken bahçede kurduğu koloni sayısı 12’ye ulaşıyor. İmar izni yok, tapu derdi yok. Kışın bahçede karınca takip etmenin güç olduğunu düşünerek 12 koloni de evinde kuruyor. Her birinde 1000 karınca...Başlıyor yuvaları izlemeye... Bir elinde kağıt bir elinde kalem, bir öncekinden farklı gördüğü her yuvayı bir bir not ediyor. Ardından da yakın civarda olan depremleri takip edip notları ile karşılaştırıyor. Dile kolay tam 7 sene bu koşuşturmaca sürüyor.
6038 İSABETLİ TAHMİN!
“Karıncılar yuvayı terk ediyorsa, yiyeceklere ilgisiz kalıyorsa, koloniler kümeleniyorsa, yollarını şaşırıyorlarsa, sinirli ve telaşlı bir şekilde geziyorlarsa, yolda giderken düşüyorlarsa” deprem geliyor sonucuna varıyor...” Bununla da kalmıyor hangi yuvalardaki hareketliliğin nerede kaç şiddetinde depremin habercisi olduğunu da tecrübe ediniyor zamanla. Ve ‘bu iş tamam’ dediğinde depremle ilgili kim varsa kapısını çalıp durumu anlatıyor. Kim bilir belki de “tebrik, aferin” bekliyor. Kimi ‘biz seni ararız’ diyor, kimi ‘git işine kardeşim’ diyerek dudak büküyor. O da bu sistemi internet üzerinden yayınlamaya karar veriyor. Karıncalar söylüyor o yazıyor. Daha şimdiden 6038’i bulan raporda, 2.4 şiddetindeki tahmini bile yeri ile birlikte yazıyor. Sonuçta ne mi oluyor? Rasathane sonuçları çıktıkça tahminlerin altında bir satır daha ekleniyor. Kısacası her seferinde rüştünü ispat ediyor.
Dört ayaklı sensör
Kadir Sütçü’nün bahçesinde lakayt bir şekilde beni izleyen köpek göz doldurmuyor. Ammavelakin, Kadir Bey bunu ret ediyor. “Hiç olur mu” diyor, “O bir uzman, sadece deprem olacağı zaman havlar. Aman sussun ben razıyım!..”
Merceğe takılanlar
Çaylar bitiyor, söz bitmiyor... Kitabi bilgiyi pratiğe dökme zamanı geliyor. Mahir karıncaları yuvalarında da göstermek istiyor. Elde mercek başlıyoruz oda oda dolaşmaya, Kah Ankara-Çorum, kah Ege-Yunanistan’dan bilgi veren karınca istasyonlarını inceliyoruz. Çok anlarmışım
gibi; “3 numara temiz, 5 numarada kısmen yoğunlaşma var. Bazıları sersemleşmiş” gibi bilgiler veriyor. “2 milim karıncanın sersemleştiğini nasıl anladın?” diyeceksin. Neticede 24 koloniye “mercek tutuyoruz”. O günkü kanaatlere göre Balıkesir’de 3-3.5 arasında deprem bekliyor. Ancak ben yazmıyorum, panik çıkarsa altından kalkamam...
“Müneccim değilim”
Kadir Sütçü, bugüne kadar önceden internet sayfasına aktardığı İzmir, Yunanistan, Ankara, Çorum, Balıkesir, hatta 2.4’lük Kemerburgaz’daki isabetli tahmin raporlarına rağmen insanların olayı kabullenemediklerine şaşırıyor. “Söylediklerime niye inanmazlar ki?” diye içerliyor. Bilim adamlarının “beyin küçüldükçe algılama şiddeti büyür” tespitini hatırlatıyor. “Ben müneccim değilim ki! Depremden
önce elektromanyetik dalgalanmalar olur. Karıncalar bunu hissediyor ve kaçıyorlar.” Kadir Bey, sadece merakını gidermek üzere başladığı işin bu kadar yorucu olacağını düşünemediğinden dem vuruyor... Uzun sözün kısası şimdilik 40-41.5 enlem 26-30 boylam arasını takip edebiliyor. Acaba diyorum, “Çeşitli yerlere karınca istasyonları kurulsa... Bilgiler bilgilere eklense de geliştirilmeye çalışılsa...”

 
Etiketler: Evini, Rasathaneye, Çevirdi, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı