Yazı Detayı
14 Mayıs 2019 - Salı 12:33 Bu yazı 238 kez okundu
 
EVLİLİK ÖNCESİ STRESE KARŞI AROMATERAPİ
Leyla ÇAKIR
Klinik Aromaterapist, Aromakolojist Tıbbi Laboratuvar Profesyoneli
 
 

Tüm hayatımız boyunca belki de bizim için en önemli gün sevdiğimiz kişi ile hayatımızı birleştirdiğimiz gün olacaktır yani Düğün günümüz. Bu nedenle özellikle biz kadınlar kusursuz görünmek isteriz, gelinliğimiz aksesuarlarımız, ayakkabılarımız makyajımız herşey kusursuz olmalı.. dolayısı ile düşünülecek ve planlanacak çok şey var ve birçok gelin adayı bu süreçte kendini oldukça stresli ve yorgun hissedebilir.

 

Aşırı strese maruz kalma hayatımızın en önemli gününün arifesinde ruh dengemizi bozabilir ve asla istemediğimiz göz altı morlukları, yorgun görünüm, ciltte oluşan sivilce ve matlık gibi problemlere ve hatta saç dökülmesine sebebiyet verebilir. Bu sebeple bu süreci gerçekten iyi yönetmemiz gerekiyor, neyse ki doğanın bize sundukları bu noktada devreye girip bize yardımcı olabilir.

 

Eskiden hep düşünürdüm öyle bir uygulama olsun ki hem psikolojime iyi gelsin hem de cildime.. ve aradığım çareyi aromaterapide buldum.

Çeşitli Aromatik özler kullanılarak yapılan terapiler anlamına gelen Aromaterapi düğün öncesi stres yönetmenin en iyi metodlarından biridir.  Doğru tekniklerle ve konunun uzmanı bir kişi tarafından uygulanan koku terapi seansları sağlıklı saçlar ve sağlıklı saç derisi, ışıltılı bir cilt gibi kozmetik uygulamalar ve uykusuzluk, depresif ruh hali, stres gibi psikolojik sıkıntılarımıza da kesinlikle iyi gelecektir. Bu uygulamalar da birçok aromatik öz içerisinden kişilere en uygun olanlar seçilerek kişiye özel planlama ve formüller hazırlanır. Cilt bakım ritüelleri tamamen aromaterapi tabanlı olarak tekrar şekillenir.

 

Aromaterapötik kozmetiklerin diğer kozmetik ürünlerden uygulama yöntemi farklıdır, ürünü yüze uygulamadan önce aromasını içinize çekersiniz ve bu o anlık bile size mutluluk verecektir. Unutmamalıdır ki iyi görünmek için öncelikle iyi hissetmek gerekir.

 

 Profesyonel uygulamaları her zaman tavsiye etsem de evde basit formüllerle de aromaterapiden faydalanmak mümkün bu noktada Lavanta, papatya, Gül gibi aromatik özleri ev bakımında gönül rahatlığı ile kullanabiliriz. Özellikle stres yönetiminde lavanta ile yapılan birçok çalışma mevcut , bitkilerden elde edilen bu hoş kokulu aromatik özlerin içerdikleri aktif bileşenler aynı zamanda çeşitli farmakolojik etkilerde göstermektedir. Bu etkilere örnek olarak Lavanta uçucu yağının sedatif yani sakinleştirici etkisinden bahsedebiliriz.

 

Düğün öncesi stres gidermek için ;

Banyo : Banyo suyuna eklenen 8-10 damla lavanta uçucu yağı günün stresini atmada ve uykuya hazırlamada oldukça etkilidir.

Masaj :  3 yemek kaşığı badem yağının içine 5 damla lavanta uçucu yağı ekleyin bu karışımı önce kokusunu içinize çekin daha sonra şakak bölgeniz ve elinize masaj yaparak uygulayın, bu uygulama ile lavantadan maksimum fayda sağlayabilirsiniz. Hafif bir baş ağrınız varsa 3 yemek kaşığı badem yağının içine 2 damla nane uçucu yağı ve 3 damla lavanta uçucu yağı ile aynı uygulamayı yapabilirsiniz.

Koklama : Makyaj temizleme pedlerinin üzerine iki damla lavanta uçucu yağı damlatın ve kokuyu derin nefesle içinize çekin. Bu uygulama kısıtlı zamanlarda pratik bir rahatlatıcı olarak faydalıdır.

Bu günkü yazımda aromaterapi ile düğün öncesi stresle nasıl baş edebilirize kısa bir giriş yaptım. Aromatik cilt bakıma bir sonraki yazımda detaylı bir şekilde gireceğim.

                          

 

                                                                                                                                                  

                                                                                                                                                 Leyla ÇAKIR

                                                                                                                                  Klinik Aromaterapist, Aromakolojist

                                                                                                                                      Tıbbi Laboratuvar Profesyoneli

 

 

 
Etiketler: EVLİLİK, ÖNCESİ, STRESE, KARŞI, AROMATERAPİ,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı