Yazı Detayı
04 Ekim 2018 - Perşembe 10:57 Bu yazı 1728 kez okundu
 
Kilo aldığınızda vücudunuzda belli...
Diyetisyen Şeyma Noyan
seymanoyann@gmail.com
 
 

Kilo aldığınızda vücudunuzda belli bölgelerde mi kalınlaşma oluyor? Bu durumu etkileyen en büyük faktör genetiğimizdir. Genetik özelliklerinize göre vücut tipiniz (bölgesel yağ depolama eğiliminden yola çıkarak) genel hatlarla ikiye ayrılıyor.Android, yani elma tip vücut ve jinoid=armut tip vücut.

 

   Android yani elma tip vücut yapısında, yağdan dokusundan kilo alma söz konusu olduğunda fazla yağın depo yeri daha çok vücudun üst bölgeleridir;karın,bel,sırt,üst kollar gibi.Jinoid tip vücut yapısında ise fazla yağ alt vücutta depolanmaya meyillidir;basen,üst bacaklar,alt bacaklar gibi.

 

   Elma tip vücuda sahip olup kilo probleminiz başladıysa vücudunuz depo lokasyonu olarak üst vücudunuzu seçecek,bel ve karın bölgeniz kalınlaşmaya başlayacaktır.Bu durumda vücudun orta bölgesinde yer alan bir çok iç organa baskı uygulanır ve 'viseral yağlanma' diye adlandırılan iç organ yağlanması meydana gelebilir!. Tüm bunları getirisi olarak; kardiyovasküler,hipertansif hastalıklar,diyabet ve bazı kanser türlerine yakalanma riskiniz artıyor! Çalışmalara göre jinoid-armut tip vücuda sahip bireylerde hastalıklara yakalanma riski daha azdır.

 

   ''Bel çevresi ölçümü'' riski farketmeniz açısından büyük önem taşıyor.Bu bölgede herhangi bir kalınlaşma olduğunda farkedip yönetebilmeniz adına uzmanlar,  ayda bir kez bel çevrenizi aynı yerden ölçerek kaydetmenin etkili olacağını belirtiyor.

 

   Peki nedir kadın ve erkeklerde bel çevresinin RİSKLİ BÖLGESİ ?

Ne yazık ki bu sınır sandığınız kadar uzakta değil.Şaşıracaksınız fakat kadınlar için bel çevresi 80 cm üzerinde olduğunda belli hastalıklara yakalanmada 'RİSKLİ BÖLGE' kabul ediliyor. 88 cm'nin üzerine çıkan bel kalınlığı ise 'YÜKSEK RİSKLİ' kırmızı bölgeye giriyor.Yani 'ALARM ACİL HAREKETE GEÇİLMELİ!..  Erkeklerde bu değerler; bel çevresi 94 cm'in üzerine çıktığında 'RİSKLİ' aralık,102 cm'in üzerine çıktığındaysa 'YÜKSEK RİSKLİ' Eyleme geçilmesi gereken alarmı veriyor.

  

   Önlem almak için neler yapalım ?

Bel çevrenizi inceltmek ve vücudunuzdaki depo yağları azaltmak bu riske çözüm olacaktır.Öncelik verceğiniz iki eylem; doğru beslenme alışkanlığı kazanmak ve sürdürebileceğiniz bir egzersiz türünü hayatınıza dahil etmeniz.Unutmayın sağlığınız yaşam kalitenizi etkileyen yegane şeydir ve dikkat etmezseniz hastalıklar çok uzağınızda değiller! Önlem almaksa bir kaç adım ötenizde,kendiniz için harekete geçin..

 

   Sağlıkla ve Lezzetle Kalın...

 

 Diyetisyen Şeyma NOYAN

 İnstagram ; @dyt.seymanoyan

 Gmail ; seymanoyann@gmail.com

 
Etiketler: Kilo, aldığınızda, vücudunuzda, belli...,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı