Yazı Detayı
12 Mayıs 2019 - Pazar 08:44 Bu yazı 3346 kez okundu
 
Kutsal Gün Anneler Günü
Mustafa KÖROĞLU
Aile ilişkileri Uyum Koçu
 
 
 
Kutsal ve bir o kadar da önemli ve özel bir gündür anneler günü .. Yıl boyunca kutlanacak belki de en özel en şerefli ve saygı dolu olması gereken bir gün . Ve bu günün başrolünde olan kadınlar . Klasik sözlerle hayata geliş vesilemizin ilk basamağı annelerimiz. Büyüten emek veren hatta bizler için, hayatındaki bir çok şeyden feragat eden , neşesini, sevinicini, acısını, hüznünü unutup gizleyebilen ve bizler için kainatı sevgisi ile dolduran , büyüdüğümüz de her türlü kahrımızı acımızı saygısızlığımızı kimi zaman şiddetimizi bile örten, bizi şefkatiyle ve merhametiyle saran annelerimiz. Peki gerçekten değerini bilebildik mi annelerimizin?  Ya da annelik görevi taşıyan ve taşıyacak olan kadınımızın değerini anlamını gerçekten fark edebildik mi ? Toplumumuzda yaşanan sürekli kadına şiddet olayları nedendir acaba ? Eğitmsiz mi kaldık veya hangi söz hangi anlam bize bu olayları ifade edebilir? Ne yazıktır ki kendine zulum edecek erkek bireyleri de bu anneler yetiştirir. Çok acı ve elem de olsa bu bir gerçektir. Anne olmak nedir ? Annelik baştan sona bir fedakarlık temsilidir. Erkekler her ne kadar duygu taşısa da yaratılış vesilesi ile kadın kadar duygusal ve mahsun olamaz . 
 
 
 Yaradan bu kutsal görevi annelerimize bahş etmiş ve ayaklarının altına cennet sermişken bu hadsizliğimiz de nedir?  Unutmayalım ki kadınlarımız ve annelerimiz bize Allahın en büyük emanetidir. Onlara yumuşak davranmak tahammül göstermek iyiliklerde bulunmak ve en ufak eziyetin dahi söz konusu olmaması gerekir. Onlara karşı daha güler yüzlü ve tatlı olmamız kusurlarını görmezden gelmemiz ve onları Allahın bir nimeti bilip bu nimetten dolayı da Allaha şükür etmemiz gerekir. Bir evlat inanın dostlarım belki babasız büyüyebilir lakin anne sevgisi olmadan hayattan sevgiden yoksun olarak büyür ve sevgi yoksunluğu dediğimiz olay burada başlar . Ruhsal sorunlar oluştuğu gibi fiziksel rahatsızlıklar da oluşabilir bu sevginin yoksunluk evresinde. Anne olmak çok önemli bir rol aslında bütün toplumlarda bilinmesi ve farkındalı’ğına varılması gereken bir konudur. Kadın erkek fark etmez bütün yaratılan insanlar bu sevgiye muhtaçtır. Yediğimiz ekmek soluduğumuz nefes kadar kutsaldır anne sevgisi ve ciddi bir ihtiyaçtır. Hayata bakış açımızı bile kontrol edip değiştirebilir vermiş olduğu öz güven ve sevgi ile . Hemen hemen bütün psikolojik sorunların temelinde anne sevgisi eksikliği yatar. Anne ve çocuk ilişkisi sevgi bağı hasarlı ise kişiliğimizin yapı taşlarının yanlış oturmasına ve gelecek zaman içinde daha da kötü sonuçlarla karşılaşmamız neden oluyor.  Hayata hep bir parça eksik ve yaşadığımız her şeye karşı güvensiz yaklaşıyoruz . Bilinç altımızda ki en korkunç düşmanımız anne sevgisi eksikliğidir. Bize şefkatle sevgisini sunan bir annemiz varsa eğer , hayatta ki hiçbir zorluktan korkmuyor yılmıyor mücadele ediyoruz .Hiç bir şey inancımızı ve gücümüzü etkileyemez ve bizi yolumuzdan alıkoyamaz ve sarsmaz . Annelik konusu ve annelerimiz bizim için anlatamayacağımız ve gerçekten tam manası ile anlayamayacağımız kadar kutsal iken , peki günümüz de kadına olan şiddet ve türlü kötü muamele nedendir ? Kadın ağlayan , kadın yüreğini dağlayan ,  eşinin yol arkadaşı, yareni, sevgisi çocuklarının en güven dolu karargahı … Neden bu halde bu durum dostlarım ? 
 
 
Bir evlat olarak yer yüzün de annemizin güneşe açılan penceresi ve anneler olarak da emanetçisi olduğumuz canlıların vazgeçilmezi olabilmemiz gerekmez mi?.  Karşılıksız sevgi ve emeğin gerçek adı dır annelik . Annelik sadece doğurmaktan ibaret bir süreç değildir. Ve okullarda da öğretilemez .. İnsanın içinde yaratılışından gelen bir duygu ve olgudur. Peki ya anneler olarak gerçekten evlatlarımızı sevebildik mi ? Hayatımızda neler için vaz geçtik evlat sevgimiz den ? Acaba yeterince ilgilenebildik mi ? Ve gereken sevgiyi gösterebildik mi ? Gerçekten bunu başarabilmiş isek neden günümüzde halen şiddet olayları çözülmüyor ? Yaşadığımız maddi durum ve genel çevremiz bu sevgiyi vermek için engel mi bizlere ? Anneler günün farkında lığını gerçekten yaşamak ve yaşatmak istiyor isek sizce biraz daha özen göstermemiz gerekmez mi? Çocuklarımız  ve gelecekte ki annelerimiz  için hayatımıza, yaşamımıza hatta bu dünyadan ayrıldığımızda bile bize anlam katacak şeyler bırakmamız gerekmez mi ? Ömrümüzden daha fazlası gerekmez mi böyle kutsal bir görevin sahibine hizmet için? Annelerimizin farkındalığını gerçekten yaşamak için öncelikle kadına verilen değerin öğrenilmesi bilinçlendirilmesi bu işi de sevgi saygı çerçevesinde öğretmek  gerekmez mi? Anne demek kimi zaman bütün acıları evladının bir gülüşü ile yıkıp savuran unutan, ki mi zaman onun acısı ile sevincini erteleyen, hatta yitiren, dertlere düşen ve bizi kainatın bir harikası gözü ile bakan ve mantığını dahi unutan, annelerimiz için sizce böyle bir emeğe çabaya değmez mi ? Yaşasın Anneler Günü . Yok olsun sevgisizlik bütün insanlık sevgi ile dolsun , Annelerimiz her zaman var olsun  Kutsal Anneler Günümüz Kutlu olsun ve bütün anneler sevgi ile huzur bulsun .
 
Hoşça kalın Sevgili okurlarım ..
 
Etiketler: Kutsal, , Gün, Anneler, Günü,
Yorumlar
Haber Yazılımı