Yazı Detayı
21 Eylül 2018 - Cuma 16:30 Bu yazı 1515 kez okundu
 
ORCİK (Cevizli Sucuk) ŞENLİĞİ
Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı
info@elazigvakfi.org.tr
 
 

ORCİK (Cevizli Sucuk ) ŞENLİĞİ

Ankara'da bulunan Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfımız ile Çankaya Belediyesinin oluşturduğu birliktelik sonucu Kasım 2016 tarihinde Ankara - Çankaya Mürsel Uluç Mahallesi Dikmen / Oran semtinde açılan ''Çayda Çıra Parkı''nda 29-30 Eylül tarihlerinde Ankara'daki Elazığlı derneklerin de katkıları ile ORCİK (Cevizli Sucuk) şenliği düzenliyoruz.
 
Parkın açılışında yaptığım konuşmada; bu park bundan sonra zaman zaman Elazığlıların buluşma noktası olacağını ifade etmiştim. Bugün düzenlediğimiz ORCİK Şenliği ile bunun ilkini gerçekleştirmiş bulunuyoruz. İki gün sürecek bu şenlikte; üzümün yan ürünlerinden doğal ve lezzetli ve kış gecelerinin aranan yiyeceği olan orciğin (cevizli sucuğun), üzümün sıkılması sonucu elde edilen şıranın kaynatılarak bulamaç yapılması ile başlayan yapım serüvenini izleyecek ve yapılmış olanlarını alıp,yiyebileceksiniz.
 
Coğrafi bölge işaret tescilinin verilmesi amacı ile kentimizin kültürel bir değeri olan ORCİK ''Türk Patent ve Marka Kurumu'' tarafından Elazığ adına tescil edilmiştir.
 
İki gün sürecek şenlikte, katılımcılar sadece Türkiye genelinde çokça talep gören orcikle tanışmayacak,bu kentin bir marka değeri olan ÖKÜZGÖZÜ üzümünün yanı sıra Elazığ'a özgü farklı bir lezzeti ''Peynirli Ekmeği'' de tatmış olacaklardır.
 
Özetle, yöremizin önemli ürünleri ile mevsiminde buluşmak adına Elazığ'a vakit bulup gidemeyenler için Elazığ'a Ankara'ya taşımayı ve Ankaralılar ile buluşturmayı amaçladık. Güzel ve keyifli bir hafta sonu geçirmek dileği ile tüm Elazığlı hemşerilerimizi ve Ankaralıları ORCİK şenliğine davet ediyoruz.
 
 
 Mehmet ÇAĞLAR        
Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı
Yönetim Kurulu Başkanı 
 
Gönder Sokullu Mehmet Paşa Caddesi Ece Sokak
No:15/3 Dikmen Ankara
T : 0 312 480 28 80
F : 0 312 480 38 08
E : info@elazigvakfi.org.tr
      
 
 
Etiketler: ORCİK, (Cevizli, Sucuk), ŞENLİĞİ,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı