Yazı Detayı
16 Ekim 2018 - Salı 14:33 Bu yazı 1786 kez okundu
 
Pilates ve Gebelik - Fzt. Dilay TUNÇ
Fizyoterapist Dilay Tunç
dilayyavuzs@gmail.com
 
 

Gebelikte pilates ne kadar da popüler bu sıralar değil mi? Gelin şimdi fizyoterapistiniz ile birlikte pilatesi ve gebelikte ki yerini biraz derinleştirelim…

 

Pilates egzersizleri, beden ve zihin bütünlüğü gerektiren ve temel gövde kaslarını merkez kabul eden dinamik bir metottur. Gövdeyi hareket için temel kabul eden bu sistemde dolayısıyla hafif ama dikkat gerektiren egzersiz seçenekleriyle başlanır. Kişi bu aşamada gövde stabilizasyonunu sağlamayı başardığında aktivite zorluğu artış gösterir. Bu sistem vücut farkındalığını artırdığı gibi aynı zamanda yaralanma risklerini de önemli ölçüde azaltır.

 

80’li yıllardan itibaren fiziksel tıp ve rehabilitasyon süreçlerinde klinik modifikasyonlar ile kullanımı artmış olan bu egzersiz metodu dolayısıyla bir çok akademik araştırma ve çalışmaya konu olmuş ve bilimsel gelişmeler göstermiştir. Örneğin ; karın kaslarının kasılarak göğüs kafesinin yan duvarlarına doğru nefes alınması ( aktif abdominaller ile lateral nefes prensibi ) prensibi yerini 3 boyutlu nefes prensibine bırakmıştır.

 

Pilates egzersizlerinin uygulanması kısmında nefes kontrolü oldukça önemlidir çünkü bedenimizde bütüncül etkileri olan bu egzersiz metodu gövde kasları ile birlikte pelvik taban kaslarında da güç artışına sebep olmaktadır. Bu noktada doğru nefes yönetimi ile güç dengelenmelidir. Burada temel mantık kişinin hareketin zor bölümünde nefes vermesi ve kolay bölümünde nefes alması üzerinedir. Kişi böylece gevşeme için hem  doğru bir dinamik yaratacak hem de enerji tüketimi ve nefes darlığı hissini azaltacaktır.

 

Bütün bu güzel egzersiz disiplini tabiki pilatesi gebeler ve bebekleri için en güvenilir egzersiz seçeneklerinden birisi yapmaktadır. Bu noktada egzersiz uygunluğunuzun hekiminiz tarafından değerlendirilmesi ve onaylanması gerekmektedir. Hekiminizin onayı ile birlikte 2. trimestırdan itibaren gebelik sürecinde pilates egzersizlerine başlanabilir.

 

Kadın olarak güzellik hissinizi destekleyen, bebeğiniz ve sizin için hem duygusal hem fiziksel bir çok iyilik ve denge hali sağlayan, doğum sırasında ve sonrasında size yardımcı olacak bir çok fiziksel birikim sağlayacak olan bu metotta siz gebelerin dikkat etmesi gereken noktalarda yok değil. Örneğin pelvik taban kaslarınız. Kadınların yaklaşık olarak üçte biri gebelik sonrası pelvik taban kaslarının yetersiz / uygun fonksiyonda olmaması sebebiyle üriner inkontinans ( idrar kaçırma ), prolapsus ( rahim, mesane gibi pelvik organlarda sarkma ) gibi sorunlar ile karşılaşmaktadır. Bu durumlar yalnızca primer olarak zayıf pelvik taban kasları nedeniyle ortaya çıkmaz. Eğer pelvik taban kaslarınız olması gerekenin üzerinde güçlü ve yeterli gevşeme kapasitesine sahip değilse bu durumda aynı şekilde pelvik fonksiyon bozuklukları veya doğum sırasında deformasyonlar ile karşılaşabilirsiniz.

 

Dolayısıyla gebelikte bebeğinizin gelişimi, duygusal ve fiziksel dengeniz, koordinasyon yeteneğiniz, akciğer kapasiteniz, esnekliğiniz, kas gücünüz gibi başlıklarda olumlu artışlara ve ağrılarınız, kramplarınız, postüral bozukluklarınız gibi negatif başlıklarda azalmaya sebep olan bu güzel egzersiz metodunu yetkin kişilerce size uygun ve size özel hazırlanmış programlar dahilinde deneyimlemeniz en güvenilir seçim olacaktır.

 

Sevgilerimle,

Fzt. Dilay TUNÇ

 
Etiketler: Pilates, ve, Gebelik, -, Fzt., Dilay, TUNÇ,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı